Olvasási idő: 3 perc

Az MCC tehetséggondozó oktatási programjai a világra nyitott, ugyanakkor a hazájuk és a szűkebb környezetük iránt elkötelezett diákok ismeretbővítését célozzák. A felsősöknek és gimnazistáknak szervezett oktatási alkalmak, a szülőknek szóló, gyermekneveléssel kapcsolatos és a pedagógusoknak tartott oktatásszakmai előadások mellett most egy rendhagyó eseményt rendezett a zalaegerszegi MCC képzési központ.

A Hagyományok Napja rendezvényen Gyanó Szilvia etnográfus mutatta be a zalai jeles napok érdekességeit, az adventi időszak és a karácsonyi ünnepkör népszokásait. Az MCC-s diákok és szüleik megtudhatták például, hogy András, Borbála és Luca napja is „dologtiltó nap”, azaz a hagyomány szerint ezeken a napokon tilos fizikai munkát végezni, valamint azt is, hogy Szent Miklós nemcsak almát, diót, mogyorót tesz a kitisztított kiscsizmákba, hanem Zalában a pálinkfőzés védőszentje is.  A Luca széke Göcsejben is úgy készült, hogy karácsonyig minden nap dolgoztak vele egy keveset, s ha jól sikerült, az éjféli misén arra felállva látni lehetett a boszorkányokat. A múzeumokban ma nem találhatunk ilyen ülőalkalmatosságokat, hiszen azokat a hagyomány szerint karácsony másnapján el kellett égetni.

Ma is élő hagyomány a Szent Család járás. A kistelepüléseken élő családok összebeszélnek, s egy Máriát, Józsefet és a kisded Jézust ábrázoló szentképet házról-házra, mindig más családhoz visznek, majd a kép előtt gyertyát gyújtva együtt imádkoznak. A néprajzkutató ismertette a karácsonyi asztal hagyományos kellékeit is, majd a közönség azt is megtudhatta, a régi időkben mely napokon jósoltak férjet, feleséget maguknak az eladósorban lévő leányok és a házasulandó férfiak.

A Hagyományok Napja kiváló lehetőséget biztosított a göcseji adventi kézműves tevékenységek kipróbálására; a zalaegerszegi MCC diákjai és  testvéreik száraz nemezeléssel, csuhébaba-készítéssel, képeslapfestéssel, szövéssel, fonással tölthették az esti órákat, amelybe szüleik is bekapcsolódtak. Az alkotás során az adventi időszak motívumai, díszítőelemei kerültek előtérbe; nemezangyalka, karácsonyfadísz, gyermekjáték készült természetes anyagokból.

A hagyományok megismerése és a mesterségek fogásainak kipróbálása mellett lehetőség nyílt arra, hogy a karácsonyi bevásárlási láz előtt mindenki egy kicsit lelassítson, a családok a hétköznapi mókuskerékből kiszakadva kellemes környezetben ismerkedhessenek vagy mélyíthessék el ismeretségüket, barátságukat. A különböző korosztályok a munkaasztaloknál ülve hosszasan elbeszélgettek, meséltek egymásnak a saját élettörténeteikből, a családi hagyományaikról, szokásaikról. A zalaegerszegi MCC-ben a rohanással és tennivalókkal túlterhelt hétköznapokban is értékes közösséget találnak a diákok, a testvéreik és a szülők is.