Olvasási idő: 2 perc
A klímaaktivisták radikális nézetei és a klímaváltozás tagadók dogmái mellett létezik egy harmadik út, az emberi természet megértése, az egymás érveinek megértése és az alkalmazkodás módjainak megtalálása – hangsúlyozta a Klímapolitikai Intézet igazgatója a pécsi MCC-ben. Calum TM Nicholson elmondta, aki tagadja a változást, az figyelmen kívül hagyja a tudományos kutatásokat. A klímaaktivisták viszont túlzottan a társadalomtudományokra hagyatkozva megvetnek mindenfajta ellenvéleményt.
Izgalmas diskurzus jellemezte a nyár utolsó eseményét a pécsi képzési központban, Kinek van igaza? Klímaaktivisták és klímatagadók érvelési hibái címmel. A hallgatóság számos kérdést, véleményt fogalmazott meg. Az MCC vendégoktatója és a Cambridge-i Egyetem kutatója a klímaváltozás kapcsán elmondta, a bolygó nem mindig a barátunk, a természet mindig is kihívás elé állította az embert. A túlélést és fejlődést a jó alkalmazkodási képességünk biztosította. Nicholson szerint ez lesz a döntő a klímaváltozás esetében is. Szerinte a probléma az, hogy mára eltávolodtunk a természettől, nem értjük a folyamatokat és rosszul reagálunk rájuk. Példaként említette, nem a földrengés vagy a cunami öli meg az embert, hanem a rosszul, vagy rossz helyre megépített épület.
Az előadó szerint, ha tiszteljük a természetet és ismerjük a működési mechanizmusokat, ezekkel a folyamatokkal együtt lehet élni, nem szabad megfeledkeznünk az évszázados adaptációs szokásokról.
Ugyanakkor a hirtelen bekövetkező természeti katasztrófákkal ellentétben a klímaváltozás nehezebben definiálható, hiszen térben és időben elhúzódó, adatok átlagolásából meghatározott folyamatként írható le.
Így a mostani rendkívüli kánikula és aszály nem feltétlenül a klímaváltozás jele, hanem a jelenlegi időjárás állapota, az éghajlatváltozást ugyanis globálisan és harminc év távlatában mérik – tette hozzá Calum Nicholson.